Slide 1

LETNÁ NA HRANĚ

AUTOŘI PROJEKTU:

Prof. Ing. arch. Miloš Kopřiva

Ing. arch. Viktor Drobný

Ing. arch. Martin Kabriel

Ing. arch. Miroslav Němeček

V rámci své výuky na FA ČVUT zadal náš bývalý kolega a zakladatel firmy Sportovní projekty s.r.o. – Prof. Ing. arch. Miloš Kopřiva svým studentům jako semestrální práci studii návrhu Multifunkčního stadionu na Letenské pláni. A to především v souvislosti s tehdejším (2007) aktuálním tématem Olympijských her v Praze.  Přestože je návrh sportovních staveb naším denním chlebem, je návrh takovéhoto stadionu něčím výjimečným. Z tohoto důvodu jsme neodolali zkusit si, jen tak akademicky a bez nespočetných skutečných omezení, navrhnout Multifunkční stadion dle studentského školního zadání. 

To vše se zcela zjištným záměrem, tedy pokusit se rozpoutat skomírající debatu nad národním stadionem a o Olympijských hrách v Praze (což se nám nepodařilo) a hlavně pobavit se krásným zadáním bez svírajících okolností (což se nám podařilo).

Návrh samotný je v konečné podobě velmi prostý a plně využívá vysoké terénní hrany mezi Vltavou a Letenskou plání. Stadion je do ní plně zapuštěn (střecha tribun je cca 3m nad její horní rovinou) a štěrbina vstupu tvoří chybějící dominantu na severní straně Čechova mostu. Z pohledu chodce, a to jak na vltavském nábřeží tak i v Letenských sadech, je téměř neviditelný a jeho velikost utočí na jeho smysly až z bezprostřední blízkosti u vstupů.

Z historického pohledu bylo v tomto místě Prahy plánováno ledasco, od vládní čtvrti až po dopravní průkop do Bubenče, tak proč ne třeba Národní stadion? Ano, intelektuálně založená menšina nezaplesá, ale na druhou stranu může v praxi prozkoumat něco o chlebu a především hrách. Otevře na Letné někdo kamenolom? A co na to Jan Tleskač?

SOUVISEJÍCÍ PROJEKTY

KONTAKT

     info@sportovniprojekty.cz

+420 605 521 796

     +420 222 984 222

    @sportovniprojekty

    sportovniprojekty.cz

    Sportovní projekty s.r.o.
        Sokolovská 87/95
        186 00 Praha 8

         IČO: 27 06 06 59

         DIČ: CZ 27 06 06 59

         IDDS: ej93t5s

NAPIŠTE NÁM